INSPEKTOR NADZORU

Kiedy mamy obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru, a kiedy jest to dobrowolna decyzja inwestora?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 listopada 2001r. w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego, jasno nam definiuje kiedy jest to konieczne! W pozostałych przypadkach decyzję podejmuję Inwestor.

§ 1. Rozporządzenie określa rodzaje obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego, oraz listę obiektów budowlanych i kryteria techniczne, jakimi powinien kierować się organ podczas nakładania na inwestora obowiązku ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego.
§ 2. 1. Ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest wymagane przy budowie obiektów budowlanych:
1) użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze 2.500 m3 i większej,
2) wpisanych do rejestru zabytków, w zakresie przebudowy, rozbudowy oraz wykonywania rekonstrukcji lub remontów,
3) budynków i budowli:
a) o wysokości nad terenem 15 m i większej,
b) zawierających pomieszczenie zagrożone wybuchem w rozumieniu przepisów przeciwpożarowych,
c) wymagających uwzględnienia ruchów podłoża, w tym spowodowanych wpływem eksploatacji górniczej,
d) z zainstalowaną mocą elektryczną 1.000 kW i większą,
e) technicznych o kubaturze ponad 2.500 m3, związanych z obiektami budowlanymi, o których mowa w pkt 12,
4) budowli mostowych wszelkich typów, w tym wiaduktów, estakad i innych podobnych obiektów budowlanych, ….
2. Ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest wymagane także przy realizacji obiektów budowlanych, niewymienionych w ust. 1, podlegających ocenie oddziaływania na środowisko, określonych w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym oraz o ochronie i kształtowaniu środowiska.
§ 3. Ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest wymagane również przy realizacji obiektów budowlanych lub ich części, które zawierają:
1) ustroje konstrukcyjne, takie jak powłoki, łupiny, tarcze, łuki i kopuły oraz linowe wiszące bez względu na ich rozpiętość, a także fundamenty inne niż proste ławy i stopy fundamentowe posadowione bezpośrednio na stabilnym gruncie nośnym,
2) elementy konstrukcyjne:
a) o rozpiętości 12 m i większej, wysięgu 3 m i większym lub o wysokości jednej kondygnacji 6 m i większej,
b) poddane obciążeniu użytkowemu 5 kN/m2 i większemu, obciążeniu zmiennemu ruchomemu, a także zwymiarowane z uwzględnieniem wpływów dynamicznych, termicznych, skurczów materiałowych lub ruchów podpór,
c) sprężane na budowie lub na miejscu ich wbudowania w obiekcie budowlanym, a także poddane zabezpieczeniu cięgien sprężających i ich urządzeń kotwiących.
§ 4. Właściwy organ, w decyzji o pozwoleniu na budowę albo w decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, nakłada obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego określonej specjalności, z powołaniem odpowiedniego dla danego obiektu przepisu rozporządzenia.

Powyższe wskazania dotyczą obowiązku ustanowienia Inspektora. W innych przypadkach Inwestor może dobrowolnie ustanowić Inspektora Nadzoru i określić z nim warunki współpracy. Inspektor zobowiązany jest wtedy reprezentować Inwestora na budowie podczas trwania całego procesu. Jest to wygodne pod względem czasowym dla Inwestora i łatwiejsze w realizacji całej budowy.

Obowiązki Inspektora nadzoru

Zgodnie z Art. 25. Ustawy – Prawo budowlane do podstawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego  należy:

1) reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
2) sprawdzanie jakości wykonywanych robót budowlanych i stosowania przy wykonywaniu tych robót wyrobów zgodnie z art. 10;
3) sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania;
4) potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad, a także, na żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy.

Zachęcam do kontaktu!

Jestem gotowy do każdej współpracy

Kontakt

Inspektor jest odpowiedzialny za nadzorowanie procesu budowlanego. Odbiera on prace zanikające i ulegające zakryciu zgłoszone przez kierownika budowy. Sprawdza on zgodność realizacji prac z projektem budowlanym oraz przepisami prawa budowlanego. Inspektor w dużej mierze powiela obowiązki kierownika budowy, dodatkowo kontrolując kierownika budowy i reprezentując Inwestora.

Moja współpraca z Inwestorami!

Współpracę z Inspektorem nadzoru, który nie jest wymagany prawem, można podjąć w każdym momencie trwania inwestycji. Nadzoruje budowy na różnych etapach. Od początku trwania budowy, poprzez odbiory końcowe wraz z pomocą przy sporządzaniu dokumentacji do pozwolenia na użytkowanie i powykonawczej. W indywidualnej współpracy z Inwestorem mogę pozyskiwać oferty na realizacje robót budowlanych, pomóc wyłonić firmy wykonawcze, koordynować ich pracę, uzgadniać z nimi zakres prac, dążąc przy tym do optymalizacji finansowej oraz czasowej całego przedsięwzięcia.

Współpraca ze mną może zostać ograniczona do częściowych odbiorów poszczególnych prac np. w momencie końcowego rozliczenia z danym wykonawcą. Jest to wygodne dla Inwestora. Odbierając dany zakres, wykazuję nieprawidłowości i dopiero po poprawkach dochodzi do końcowego rozliczenia. Egzekwowaniem poprawy prac po pełnej zapłacie i dłuższym odstępie czasowym jest kłopotliwe, czasochłonne, a w przypadku prac bez podpisanej umowy wręcz niewykonalne.